bağlantı

Yanından geçer av kaplanın.
Bazen yalnızca bakan,
Bazen saldıran duraksamadan,
Asla eyleme geçmekte tereddüt etmeden.

Yaşam sürekli arkası gelen bir fırsatlar dizisidir. Eğer biz önümüze gelen şeyleri almak için uzanmazsak, karşımıza çıkan fırsatları kullanmazsak, yaşamın öz doğası ile uyum içinde olamayız.

Kaplan için de aynı şey geçerlidir. Önüne çıkan durumlara uyarlar kendini. Bir av olduğunu tespit eder. Onu avlamaya hazır durumda değilse avının gitmesine izin verir. Ancak eyleme geçmekte tereddüt etmemiştir, bilerek avının kaçmasına izin verir. Bu durum reflekslerin yavaşlığı ya da beceriksizliği nedeniyle başarısızlığa uğrayan birinin durumundan çok farklıdır. Kaplan, avını gözüne kestirdiğinde hiçbir şey düşünmeden ya da tereddüt etmeden ona saldırır. Onun bu eyleminin saflığına karışan hiçbir ahlak dersi, suç, psikolojik sorun ya da ideoloji yoktur. Eylemdeki bu bitimsiz zerafete ‘eylemsizlik hali‘ denir.

Bu, bağlantılı olma durumudur. Başınıza ne gelirse gelsin onunla bir şekilde bağlanmalısınız. Onu kabul eder, koşulları değiştirebilir veya gitmesine izin verirsiniz. Kendinizden bir şeyler ekler ya da bilerek yanınızdan geçip gitmesine izin verirsiniz. Ne yaparsanız yapın yaşama karşı ilgisiz, kayıtsız olmanın gereği yoktur. Tam tersine, her şeye tam olarak katılmak, mutluluğun, canlılığın, başarının ve yaşamı derinden bilmenin en emin yoludur.


G.D.-


ayık, uyanık olmalı varlık.
olanın farkında, ama
ne çok ürkek, ne de şımarık.
gerek duyan ile gereken
bir teğet noktasında buluştuğunda,
eylem, çabasızdır,
doğal, uygun ve ve anlık.