faydalanma

Uçurtmalar rüzgarın gücünü kullanır,
Niyetimize göre hareket ederler.
Ne var ki değiştiremezler rüzgarı…

Birisi uçurtmayı istediği şekilde alçaltıp, yükseltip döndürüp uçurur. Bu konuda uzman olan birisi sonunda uçurtmalardan birisi kontrolünden çıkana dek iki uçurtmayı da aynı anda uçurabilir. İpin ucundaki o devasa çekişi hissederek uçurtma uçurmak çok keyifli bir deneyimdir. Bazen rüzgar o kadar kuvvetli olur ki uçurtma sizi yerden havaya kaldırır.

Bu, doğal güçlerden yararlanmaktır. Bu, doğal güçlerin işleyip biçimini kabul etmek ve onların güçlerini ödünç almanın bir yolunu bulmaktır. Bu, olguları değiştirmeye ya da sınırlamaya çalışmak demek değildir. Rüzgar, uçurtmamızı bizim istediğimiz şekilde uçurmuyorsa bunu değiştiremeyiz. Sadece onun enerjisini ödünç alırız. Girişim ve doğal güçler bileştiğinde gerçek bir uyum ortaya çıkar.


G.D.-

Evrenin doğalında her öğe karşılıklı bir iletişim içindedir de, sosyalliğimizdeki gibi ‘kim ne aldı, ne kadar verdi?’ hesabına kilitlenmez hiçbiri. Ne rüzgar, ne deniz, ne güneş, ne ay, ‘beni kullanıyorlar!’ paniğinde değildir. Her varlık kendini gerçekleştirmektedir sadece, kendine dair özgün niteliklerin sunduğu ‘fayda’yı kıskanmadan.

Doğadan öğreneceğimiz ne çok şey var!


doğayla savaşmak,
savaşı kazanmak ne demek!
parça, bütüne karşı olur mu,
içinde zaten, hatta iç-dış yokken?
beraber karışır düzen,
birlikte kurulur uyum.
ya ‘keyfince‘ yaşarsın,
ya da keyif olur yolun.