sebat

Görünmeyen çizgiler.
Balıkçı ağını onarır
ve balık çaresiz yakalanır.

Balıkçının sağlamca onarılmış bir ağı yoksa ava çıkmasının hiçbir faydası yoktur – hazırlık, onun yaptığı işlerin en önemli kısmıdır. Balıkçı, ağını eksiksiz ve sağlam, teknesini onarılmış bir durumda tutar, denizin ve balığın durumunu iyi değerlendirirse balığa çıkmak yalnızca bir adet, basit bir işlem haline gelir. Bu durumda balık, görünmez bir olta tarafından yönlendirilmişçesine balıkçının avuçları içine düşüverir.

Cesaretlendirici, destekleyici bir şeyin var olmadığını zannettiğimiz zamanlarda böylesi bir sebatı, gayreti hatırlamak önemlidir. Yapılan iş tekdüze ve sıkıcı, bir evi yönetmek rutin haline gelebilir ve gerçekleştirmeye çalıştığımız amaçlarımızın çok ötelerde olduğunu düşünebiliriz. Her şeye rağmen yine de sebatlı olmalı ve hazırlanmalıyız. Bu, adımlarımızı sağlam atmamızı, zor ve tehlikeli dönemlerde inancımızı yitirmememizi sağlar.

Sebatlı olmanın meyvelerini tatmak deneyim ve olgunluğu gerektirir. Koşullar aleyhimize olsa bile kaynaklarımızı bir araya getiririz. Hareket içinde oluşturduğumuz hiçbir şeyi önemsememezlik edemeyiz. İyi zamanlarda da kötü zamanlarda da planlarımızı beslersek onlar da tıpkı balığın ağa yakalanmasında olduğu gibi kaçınılmaz bir biçimde başarıya ulaşacaklardır.


G.D.-

Hazır olmak, geleceğe yönelik olasılık alanlarında dolanıp gerekli önlemleri stoklamaktan öte bir bilinç halidir. Hazır olmak, her an tetikte ve tedirgin olmak değil, olabildiğince huzurda kalarak her koşulda ihtiyacımız olan içsel potansiyelimize ilişkin farkındalığımızı geliştirmektir. Hazır olmak, olana ve olacak olana güvenmektir her şeyden öte.


keyfimizce koşullarda iyi olmak kolaydır da,
biraz zorlandığımızda, basarız yaygarayı.
oysa ne bir garezi vardır dünyanın,
ne de iltimas geçme çabası bize.
kendince oluşur haller,
iç içe beslenir ve dönüşür
yaşamsal dengeler.
iyi’, ‘kötü’ye hazırlık içindir
kötü’ ise ‘iyi’nin müjdecisi.
aslolansa hem kolayda, hem zorda,
biriktirebilmek içsel gücü.
evrene inancın secdesinde,
karşılamak için kayıtlı olanı,
sonraki günün güncesinde.