organizasyon

Biçim ve yaratıcılık
hareketin iki kutbudur.

Bilge kişi plan yaparken örneklerden, gelişim tarzlarından yararlanır. Doğanın izlediği yolları gözler, kaderin görünmez çizgilerini sezmeye çalışır. Bütün yaşamı için bir örnek, bir gelişim tarzı düşler ve bu şekilde bütünsel bir başarı sağlamaya çalışır. Her gün çeşitli biçimlerle asıl amacını karşılaştırıp eşleştirir ve böylece incelikle dolu, şüphe barındırmayan bir yaşam sürer. Onu böylesine görkemli kılan da sıradan insana yabancı olan bu örnekleri ve gelişim tarzlarını ayırt edip yönlendirme yeteneğidir.

Bilge kişi önceden tahmin edilemiyen şeyler meydana geldiğinde kendiliğinden hareket etme konusunda ustalaşmıştır. Koşullar onu engellediğinde hemen değişir. Karşılıktan kaçınmak için tıpkı bir satranç oyuncusu gibi o durumun alabileceği biçimleri ayırdeder ve yenilerini yaratır. Kendiliğinden olan yeni biçimler yaratmak onun ölümsüz sanatıdır.


G.D.-


Form, düşüncenin ürünüdür, düşünce ise bilinç alanında çeşitlenir. Kişinin yaşadıkları, dahil olduğu bilinç seviyesinin doğrudan bir yansımasıdır. Bu yüzden yaşam arenasında ustalık hedefleniyorsa, düşünsel alanlarda netlik ve arınmışlık çok önemlidir.


denizde gemi isen,
rotan olmalı belki.
beklentiler yüklenmişsin,
geldiğin-gittiğin yer belli.
sapmalar ürkütür seni,
amaca odaklanmışsın çünkü.
evet, ulaşırsın yolun sonuna
ve o noktada tıkanır öykü.
ama bir dalga isen,
ummanın kucağında,
özgürlüğün olur, uyumun,
plan yer tutmaz yolculuğunda.
iniş-çıkışlar ve anlık denge halleri,
tümüyle muhteşem, tümden keyifli.