güneş sinirağı çakrası

GÜNEŞ SİNİRAĞI ÇAKRASI

Sanskritçe: Manipura
(‘cevherlerin şehri‘ anlamına gelen bir kelime.)

Yer: Midenin giriş kısmı


Renk: Sarı


Element: Ateş


Fonksiyon: İrade, kararlılık, ikna yeteneği, kişisel güç, kahkaha


İçsel Hal: Heyecan, neşe, kızgınlık


Gudde: Pankreas


Beden bölgesi: Kas sistemi, deri yapısı, güneş sinirağı bölgesi, kalın bağırsak, mide, karaciğer, gözler ve yüz ifadeleri


Duyu: Görme


Gem ve Mineral: Altın, ‘kaplan gözü‘ taşı


Tıkanıklık Durumu: İrade eksikliği, gücü yanlış kullanma, kızgınlık, korku, nefret, ülser, şeker hastalığı, anorexia (şişmanlıktan aşırı derecede nefret etmeye bağlı olarak yemekten kesilme) ve bulimia (kilo almamak için yedikten sonra çıkarma) türü beslenme bozuklukları


Uyarma ve Dengeleme Yolu: Göbek bölgesine masaj, diyafram nefesi

Üçüncü çakranın fonksiyonu, fiziksel enerjiyi ateşlemek ve kişinin bu enerjiyle uyumlanmasını sağlamaktır. 

Güç ve irade odağı olan bu çakraya ilişkin duyum, ateşli bir canlılık halidir. 

Güneş Sinirağı Çakrasıyla bağlantılı nitelikler, kontrol, güç, özgürlük, zihinsel aktivite yoğunluğu ile kişinin kendisiyle ve edindiği rollerle uyum içinde olmasıdır.

Kundalini enerjisinin bu çakraya “vurması“, göbek bölgesinde bir nabız atışı şeklinde hissedilir. Bu çakranın aktivitesine bağlı olarak, kişi yaşamı büyük bir kararlılıkla göğüsler. Ne yapmak istediğini iyi bilir ve istediğini gerçekleştirmek adına güçlü bir irade sergiler.

Üçüncü çakra, sindirim sistemiyle alakalıdır. Ayrıca zihinsel aktiviteyi ve şuuraltını denetler. Bu çakranın etkisiyle kişi güçlü, atak ve girişimci bir yapıya sahiptir. Dengeli çalışmaması durumunda, gurur, kıskançlık veya “hayır” diyememe gibi zaaflar ortaya çıkar. Beden bazında ise aşırı derecede şeker tüketimi görülür.

Bu çakra arındığında ise, kişi çevresiyle barış içindedir. Gücü doğru yönde kullanarak, her etkileşiminde tartışmak yerine öğrenmeyi hedefler..