Mektup #18

2 Haziran 2001

 

“Yazınızdan çıkardığım sonuçları ve daha da açıklamanızı isteyeceklerimi şöyle ifade edebilirim: Hologram plakasına resmin görüntüsü değil bilgisi depolanmakta. Her bilgi ayrı frekansta depolanmakta, uygun uyarım ile sadece o bölümün görüntüsü ortaya çıkmada. O halde birbirine karışmadan sayısız bilgi depolanabilir mi? Evrenin bir holografik model/ projeksiyon oluşunu açar mısınız?

Sabah uyanana rüya nasıl hayalse, dünya yaşamının sonunda, yani sabahında bu hayal alemi de rüya hükmünde…

O halde uyku hali ne? Uyanmak ne? Algıladıklarımız hayalse, hayalin gerçeği ne?”

~~~~

Selam…

Evrende hersey titreşimlerden oluşuyor. Bize göre somut veya soyut olsun, varlıkları ayıran asal özellik titreşim sayıları (yani frekansları) arasındaki farklılık.

Frekansları farklı olan ‘birim‘ler özgün ve farklı. Buna ses dalgaları iyi bir örnek olabilir: Şu anda odamın içinde, diyelim, Müslüm Gürses‘in, Emel Sayın‘ın ve Elton John‘un sesleri aynı anda, birbirine karışmadan mevcut. Ben bir radyo alıcısı ile doğru frekansa ayar yaptığımda (başka bir ifadeyle uygun bir filtreleme sağlandığında) her birinin sesini ayrı ayrı algılayabiliyorum.

Hologram plakasında da olan bu — farklı frekansta bilgi birimleri birbirine karışmadan depolanabiliyor ve ‘uygun‘ uyaranla ‘görülebilir‘ niteliğe dönüşüyorlar.

Özde bizi bağlayan kuantum alanını sonsuz, boyutsuz ve sürekli devinimde bir hologram plakası gibi düşünebiliriz. ‘Gerçek‘ olan bu ‘öz‘. Zaman ve mekandan bağımsız, sonsuz bir ‘an’ içinde ‘var olan‘…

Bu ‘öz‘ içinde her zerre ‘varlık‘ buluyor, kendi deneyimini yaşıyor ve yansıtıyor. Zerre bazında ise her şey göreli. Zerrenin bilincinde ‘öz‘ projekte ediliyor. Bu anlamda varlık açısından gözlenen evren bir projeksiyondan baska bir sey değil! Zerrenin frekansı değiştikçe projeksiyon da farklılaşıyor, tıpkı plakaya düşen ışının niteliği değiştiğinde ‘canlanan‘ imajın değişmesi gibi. Bu anlamda belli frekans eşikleri geçildiğinde deneyimler de boyutlanıyor. Bir boyuta ölüp, yenisine doğmak gibi…

Her boyut bir üst boyutun rüyası, bir alt boyutun gerçeği… Hepsinde farklı uykular ve farklı uyanışlar, sonsuza kadar…

Ve sevgiyle…

 

sonraki mektup