Mektup #21

9 Haziran 2001

Selam…

Buraya yazmak için oturduğumda, tek dileğim zihinden değil, yaşanandan süzülmesi sözlerin. Evet, fikir alışverişi çok güzel, ama burada olan başka bir şey var – birbirimizi gerçekten dinleyerek ve dinlediğimizi iç evrenimize yansıtarak farklı kapılardan geçiyoruz. Bir fikri çürütmek güdüsüyle yeni fikirler üretmek sapmasına düşmeden, fikri netleştirmeye, büyütmeye yönelik bir içtenlikle, minnettarım.

~~~~

“Kişisel görüşüm şimdi ‘cennet’e giremeyen, bilinçte yaşamayan, diğer boyutlarda giremez gibime geliyor”  diyorsun.

~~~~

Her boyutta deneyimlerin niteliği farklılaşsa da tema aynı kalıyor bence. Cennet “temelden çatıya” aynı örgüyü içermeli – her zerrede aynı güzellik! Ve her seçim bu güzelliğe hizmet etmeli…

O sevgi yer etti mi bir kere, ‘beden‘ bildik halleri yaşıyor gibi görünse de, bütüne uyumu, hizmeti dengededir. O yüzden bedenin sınırlaması, zorlaması o kadar ürkütmüyor beni.

Bilinçte ‘bir‘lik, bedende ‘çok‘luk’tan etkilenmez, her edimde sevgiyi yayar, bire bir alıcısı olsa da, olmasa da.

Tıpkı çiçeğin kokusunu kaygısızca herkese sunması gibi –koku alma yeteneğini yitirmiş olanları veya kokusundan hoşlanmayanları umursamadan hem de.

Tıpkı yağmurun coşkuyla yağması gibi –düştüğü yer kil mi, kum mu, mermer mi, suyunu kabul mu eder, red mi, telaşına düşmeden bile.

Veya Güneş’in yansızca, yönsüzce ışınlarını yayması gibi –odasının perdelerini sıkıca kapatmış olanları, karanlık gözlükler takanları veya yeraltında yaşayanları ayrımsamadan…

Diğer konu ise boyut kavramına ilişkin…

~~~~

“Boyuttan kastım, gözün görme, kulağın duyma eşikleri ötesindeki dalgalar algılandığında, görüşün duyuşun nasıl olacağı. Tabi bunlar bugünkü fiziğin konuları. Bu yöndeki bilgilerinizi paylaşmak isterim.” diye yazmışsın.

~~~~

Beş duyunun kapasitesinin mevcut algılama yetisinin ötesinde olduğuna inanıyorum. Ama bence asıl ‘görme‘, ‘duyma‘, vs. fizikselin aşıldığı bir alanda başlıyor. Belli bir frekans alanıyla rezonansa geçmek gibi bir hal sanki. Ve yine bilinçte  ‘seyahat‘in farklı eşikleri…

Yaşanan huzur olsun, sevgi olsun, hoşça kal…

 

sonraki mektup